Hiina kuputeraapia

Hiina kuputeraapia

Kuputeraapia on efektiivne ravimeetod, mida on varasematel aegadel ka Eesti rahvameditsiinis palju kasutatud. Alles mõnikümmend aastat tagasi olid kupud veel kasutusel ka haiglates kus kõik operatsioonilt tulnud patsiendid said kuppe kopsupõletiku profülaktikaks. Hiina meditsiinis on kuppude kasutamine haiguste ravis väga tähtsal kohal.

Kuputeraapia eesmärgiks on tõmmata seiskunud energia liikuma ja kui energia liigub, siis ei ole ka valusid ega pingeid. Kuputeraapia käigus avaldatakse survet pehmetel kudedel asuvatele valusatele punktidele ja turses kohtadele. Kupu sees olevat rõhku reguleeritakse vaakumpumba abil, mille tulemusel nahk ja nahaalused koed tõmmatakse vaakumiga kupu sisse. Kõige levinum piirkond kuputeraapiaks on selg, kuid kupud on sama efektiivsed ka teistel kehaosadel.

Kuputeraapiat saab teostada kasutades erinevaid meetodeid. Kõik need meetodid aga jagavad ühtset tehnikat, milleks on naha ja kupu vahele vaakumi (alarõhu) tekitamine.

  • Kupumassaažis  masseeritakse õlitatud nahka kuppudega. See on kui tagurpidi massaaž.  Selle asemel et lihastele survet avaldada, kasutab kupus olev tõmme survet et nahka, kude ja lihast ülespoole tõmmata.
  • Kuputeraapias aga asetatakse kupud teatud keha piirkonnale ja jäetakse kehale 5 – 15 minutiks. Enne kuppude peale asetamist tehakse vähese õliga soojendav massaaž, samuti ka peale kuppude eemaldamist.

Samuti on võimalik neid kahte erinevat varianti ka omavahel kombineerida.

Kuputeraapia aitab stimuleerida kopsude (ja ka teiste elutähtsate organite) tööd, puhastades need limast. Kui kopsudes on liigselt lima, siis tekib köha, et lima kopsudest välja pääseks. Kuppude panemine kiirendab külmetusest, köhast ja allergianähtudest vabanemist. Samuti tugevdab kuputeraapia immuunsüsteemi, parandades vere ja lümfi ringlust terves kehas.
Eriti efektiivsed on kupud vere või qi seiskumisest tingitud valude raviks : kaela- ja seljavalu ning pingest tingitud peavalude puhul. Samuti hingamisteede haiguste korral (kopsupõletik, köha/bronhiit, astma.

Kuputeraapia tagajärjel jäävad kehale nähtavad rõngakujulised jäljed, mis on nahapinnast esilekerkivad ja võivad olla vahel üsna intensiivse värviga. Mida tõsisem on keha probleem, seda tugevamad ja tumedamad on kupujäljed nahal. Kuputeraapiast tekkinud jäljed ei ole sinikad. Need võivad meenutada sinikaid või verevalumeid, kuid kupud ei vigasta veresoonestiku struktuuri. Üldiselt vaadatakse kupust tekkinud jälje värvust ning naha tekstuuri. Mida tumedam on laik, seda rohkem stagneerunud verd on naha pinna alla tõmmatud. Tumedamad laigud näitavad probleeme antud piirkonnas. Seni kuni vana stagneerunud veri on kuputeraapia tulemusena naha pinna all, saab keha nendesse piirkondadesse värsket vereringlust pakkuda. Kui oled terve ja tervislik ning keha on hästi hoitud, tekivad kõigest kergelt punakad või roosad jäljed, mis kaovad osadel isegi minutitega. Kui vereringluses ja/või lihastes esineb probleeme võivad kupujäljed kesta päevi kui mitte nädalaid kuid reeglina kaovad need siiski 5-7 päeva jooksul.

Kogemus võib esmakordselt tunduda veider – vaakum tekitab tuima, tiriva tunde nii nahal kui lihastes, kuid üldiselt on protseduur pigem mõnus kui ebamugav. Kui oled kuppude ja vaakumiga juba harjunud, pakub kuppude eemaldamine meeldivat lõõgastustunnet.

Pärast teraapiat on soovitatav juua rohkelt värsket vett.